Meade girls claim title at home meet PDF Print E-mail
Saturday, 12 April 2014 11:43

By JASON EPP

•Leader & Times

The Meade Lady Buffaloes defended their home track, scoring 153 points, 20 better than second place Southwestern Heights.

Meade took first place in the 100, 800, 100 meter hurdles, 300 meter hurdles, 4x100 meter relay, and the 4x800 meter relay.

On the boys side, South Central took home the title. Southwestern Heights finished fourth, and Turpin fifth.

 

TEAM RESULTS

GIRLS

1. Meade, 153; 2. Southwestern Heights, 133; 7. Balko, 29; 8. Turpin, 23.

 

INDIVIDUAL RESULTS

100 METER DASH – 1. Tarah Wiens, Meade, 13.5; 2. Natalie Thompson, Meade, 13.6; 5. Kyndra Friend, SW Heights, 14.2; 6. Lauren Dewell, Meade, 14.7.

 

200 METER DASH – 1. Friend, SW Heights, 28.8; 2. Nayelly LaPoint, SW Heights, 29.5; 5. Alyssa Kinser, Turpin, 31.2; 6. Taylor Smith, Balko, 31.4.

 

400 METER DASH – 3. LaPoint, SW Heights, 1:06.1; 4. Emily Jacobs, SW Heights, 1:08.4; 5. Joanette Alvadrez, SW Heights, 1:08.6.

 

800 METER DASH – 1. Brooke Reimer, Meade, 2:34.5; 3. Trista Watson, Turpin, 2:36.3; 6. Noeli Sienez, SW Heights, 2:51.6.

 

1600 METER DASH – 3. Sienez, SW Heights, 6:20.2; 4. Alexandria Chandler, SW Heights, 6:48.7.

 

3200 METER DASH – 3. Voilet Bobo, Meade, 15:52.2; 4. Esperanza Gasca, SW Heights, 16:19.8.

 

100 METER HURDLES – 1. Jayden Rudzik, Meade, 16.4; 2. Jaylin Stapleton, Meade, 16.9; 4. Hannah Weber, Turpin, 18.7; 6. Emily Jacobs, SW Heights, 18.9.

 

300 METER HURDLES – 1. Stapleton, Meade, 49.8; 3. Jackie Loya, SW Heights, 54.1.

 

4X100 METER RELAY – 1. Meade (Thompson, Stapleton, Rudzik, Wiens), 52.2; 2. SW Heights (Madison Angell, Loya, Friend, LaPoint), 53.5.

 

4x200 METER RELAY – 1. Balko (Micah Cowan, Madison Dearmin, Madison Gibson, Rylee Stockton), 2:03.2; 3. Turpin (Lesly Arriaga, Kinser, Josie Palmer, Alondra Parra), 2:04.5.

 

4x400 METER RELAY – 2. Meade (Mackenzie Moshier, Payton Welsh, Brooke Reimer, Thompson), 4:33.7; 3. Balko (Cowan, Dearmin, Gibson, Stockton), 4:33.7.

 

4x800 METER RELAY – 1. Meade (Jaqueline Clawson, Moshier, Bobo, Reimer), 11:02.2.

 

HIGH JUMP – 1. Madison Angell, SW Heights, 5-0; 3. Dewell, Meade, 4-8; 5. Madison Bobbit, Turpin, 4-4; 6. Christina Menck, SW Heights, 4-2.

 

POLE VAULT – 2. Ivon Amparan, SW Heights, 7-0.

LONG JUMP – 1. Wiens, Meade, 16-8; 4. Stockton, Balko, 15-0.5; 6. Stapleton, Meade, 14-4.

 

TRIPLE JUMP – 1. Thompson, Meade, 34-3; 2.

 

Jacobs, SW Heights, 32-6.75; 5. Alexandria Chandler, SW Heights, 29-8.

 

SHOT PUT – 3. Reichmann, Meade, 32-7; 4. Morgan Rice, Balko, 31-1; 5. Celia Chavez, SW Heights, 30-11.25; 6. Brenna Fischer, Meade, 30-8.

 

DISCUS – 3. Dearmin, Balko, 91-0; 5. Rice, Balko, 88-1; 6. Chavez, SW Heights, 87-11.

 

JAVELIN – 1. Nayelly LaPoint, SW Heights, 120-04; 5. Loya, SW Heights, 92-8; 6. Amparan, SW Heights, 92-8.

 

TEAM RESULTS

BOYS

4. Southwestern Heights, 77; 5. Turpin, 61; 7. Meade, 52; 10. Forgan, 12; 11. Balko, 7.

INDIVIDUAL RESULTS

100 METER DASH – 3. Matt Young, Turpin, 11.7; 4. Edvin Martinez, SW Heights, 11.8.

 

200 METER DASH – 4. Trevor Mote, Turpin, 24.1; 5. Young, Turpin, 24.3; 6. Dela Torre, SW Heights, 24.6.

 

400 METER DASH – 4. Scott Holmes, SW Heights, 56.4; 6. Cesar Castillo, Turpin, 56.6.

 

800 METER RUN – 2. Jordan Woodruff, Meade, 2:12.4.

 

1600 METER RUN – 4. Chris Paul, SW Heights, 5:18.11.

 

3200 METER RUN – 4 Paul, SW Heights, 11:52.7.

 

110 METER HURDLES – 5. Axel Jones, Turpin, 17.9; 6. Kale McCullough, Meade, 18.4.

 

300 METER HURDLES ­– 4. Brad Alba, Turpin, 43.5; 5. McCullough, Meade, 44.6.

 

4x100 METER RELAY – 2. Turpin (Alba, Mote, George Dominguez, Young), 45.7; 4. SW Heights (Emelio Bernabe, Efrain Chavez, Martinez, Dela Torre), 46.8.

 

4X200 METER RELAY – 1. Turpin (Mote, Cody Sander, Jones, Young), 1:36.1; 2. Balko (Jordan Busch, Wyatt Casper, Grady Frantz, Triston Villines), 1:41.2; 3. Meade (Messer, Dalton Clark, Ryan Koons, Jack Borth), 1:42.

 

4x400 METER RELAY – 3. Turpin (Jones, Castillo, Mote, Alba), 3:45.3; 4. Meade (Dakota Messer,  Borth, Welsh, Woodruff), 3:56.

 

 

4x800 METER RELAY – 3. SW Heights (Paul, Manuel Torress, Payton LaPoint, Alek Vasquez), 10:09.8.

 

HIGH JUMP – 4. Jones, Turpin, 5-10; 5. Jace Kerr, Forgan, 5-10; 6. Finke, Meade, 5-6.

 

POLE VAULT – 2. Cheo Punetes, SW Heights, 10-6; 3. Scott Holmes, SW Heights, 9-6; 4. Vasquez, SW Heights, 9-0; 5. Sander, Turpin, 8-6.

 

LONG JUMP – 5. Casper, Balko, 19-2; 6. Villines, Balko, 19-0.5.

 

TRIPLE JUMP – 4. Martinez, SW Heights, 38-10.

 

SHOT PUT – 1. Morgan Davis, Meade, 46-7; 2. Dominguez, Turpin, 44-7; 4. Jackson, Balko, 40-7; 5. Demetrius Alston, Forgan, 39-9.

 

DISCUS – 2. Davis, Meade, 143-0; 3. Alston, Forgan, 129-9; 4. Dela Torre, SW Heights, 113-6.

 

JAVELIN – 2. Davis, Meade, 158-2; 3. Dela Torre, SW Heights, 151-7; 4. Emmett Reimer, Meade, 139.9; 5. David Stout, Forgan, 136-11.

 

Banner
Banner
Banner
Banner

Facebook

About The High Plains Daily Leader

The High Plains Daily Leader and Southwest Daily Times are published Sunday through Friday and reaches homes throughout the Liberal, Kansas retail trade zone. The Leader & Times is the official newspaper of Seward County, USD No. 480, USD No. 483 and the cities of Liberal and Kismet.  The Leader & Times is a member of the Liberal Chamber of Commerce, the Kansas Press Association, the National Newspaper Association and the Associated Press.

For more, contact us.

Subscribe

Get the Daily Leader delivered to your home for $101.45 per year in Liberal, or $140 outside Liberal. Call 620-626-0840 for a subscription today. You can receive the print edition or an electronic edition! To subscribe today, email circulation@hpleader.com.

RocketTheme Joomla Templates